Dnešní doba, kdy máme k dispozici spoustu techniky a možností, tak trochu přispívá k tomu, že fotit může opravdu každý. Což je samozřejmě skvělé, ale vede mě to k zamyšlení:
Je to to, že vlastní foťák?
Je to znalost manuálního režimu?
Je to nějaké jeho vystupování?
… možností k zamyšlení je spousta.
Myslím, že fotografa dělá fotografem kombinace spousty věcí dohromady. Má nějaké své know how, praxi, dobře komunikuje se zákazníky, umí se prodat a hlavně…umí nad fotkou přemýšlet/ hledat perspektivu/úhel pohledu/ zkrátka do těch fotek dává něco navíc, než jen to, že si stoupne před objekt a zmáčkne spoušť. Jsou to potom fotky bez duše,, jak já říkám… „fotky na turistu“ a v tomto článku vám chci prozradit pár zásad, které když dodržíte, rozhodně nebudou vaše fotky „na turistu“.
Jako první jsem uvedla úplně základní věc, která je podle mě i nejčastější amatérskou chybou.
V tuto dobu jsou stíny ostré a slunce je přímo nad vámi. To způsobuje u focení lidí to, že jim není vidět do očí, obecně na fotkách se tvoří tzv. „přepaly“, nebe většinou také nestojí za moc a celkově na fotce je to na první pohled poznat. Můžete to zmírnit tím, že budete fotit ve stínu nebo použijete odrazku, ale na fotce to i tak bude poznat. Vždy, když vidím takovou fotku, hned mi cvakne v hlavě, že daný člověk nad tím nepřemýšlel-neplánoval.
Popředí dodá fotce hloubku a trochu dramatičnosti navíc. Nejjednodušším způsobem je najít něco, čím objekt orámujete a do popředí zakomponujete například větvičky, nebo vyfotíte budovu skrz plot- najdete nějaký průhled. Další možností je položit foťák na zábradlí nebo něco, co je zrovna po ruce.
Pro příklad: fotka bez popředí X fotka, kde je objekt orámovaný + naplánované focení ve vhodnou dobu
Další příklady orámování
Příklady, kdy foťák na něco položíte
Ne vždy je totiž možnost fotit průhled nebo vhodnou větvičku. Občas prostě v okolí nic není a jediným řešením je: DŘEP. Objekt tak vyfotíte trochu podhledem, což fotce dodá opět jinou perspektivu a vytvoříte popředí tím, že tam bude tráva, zem, silnice atd.
Tady si můžete pohrát i s hloubkou ostrosti a popředí rozmazat tím, že nastavíte nižší clonové číslo a nebo se foťákem přiblížíte k popředí a zaostříte na hlavní objekt.
Další fotky řízené radou: „Když už nevíš co, tak si dřepni.“
Další krok je důležitý protože… turisté fotky needitují a když už, tak možná použijí filtr na instagramu nebo v telefonu. 🙂
Nemusí to být žádné rapidní úpravy, ale pomocí různých programů doladíte detaily. Pokud na fotce bude něco, co je navíc a ruší to výsledný dojem, můžete to odmazat a popřípadě doladit jas, kontrast a další věci tak, aby fotka vypadala lépe.
Pokud si na úpravu fotek netroufáte sami a chcete upravovat i barvy, podívejte se na mé presety do Lightroomu, které fotku upraví místo vás. Veškeré úpravy uvidíte a můžete zkoumat, jak se výsledného efektu dosáhlo a zkoušet do nich přidat i něco vlastního. Je to super odrazový můstek. Více informací najdete TADY.
Plánujte- aby jste se vyhnuli špatnému světlu, plánujte v případě focení lidí oblečení, hledejte hezká místa.
Dívejte se- aby jste našli zajímavý pohled na věc, popředí nebo kompozici, která je zajímavá.
Editujte- aby jste doladili nedokonalosti a můžete fotkám dodat i zajímavé barvy a atmosféru.
Budu ráda, když mi dáte vědět, jestli se vám daří tyto rady využít v praxi …. a jak to udělat? 🙂 Označte na instagramu vaši fotku #preshledacek
Všechny fotografie si prohlédnu a ty nejlepší přesdílím, aby jsme se mohli inspirovat navzájem. 🙂
Tak Ahoj u dalšího článku !