Jak fotit psy?

V jednom z předchozích článků jsem psala o tom, že je fajn zkoušet různé žánry focení a jedním z tipů bylo, vyfotit právě nějakého čtyřnohého mazlíčka. Super na téhle disciplíně je to, že si vyzkoušíte fotit pohyb a nějaký živější objekt než je třeba krajina nebo pózující kamarádka. 🙂 Samozřejmě pokud máte mazlíčka, který chvilku posedí a vlastně udělá vše, co mu řeknete, tak máte výhodu. (A taky tiše závidím, protože moje neřízená střela posedí tak na 5 vteřin a to ho ještě musím hodně podplácet pamlsky.)

 

1. Dostatek světla

Důležité při tomto focení je naplánovat focení tak, aby jste měli dostatek světla. Pokud budete fotit pejska v pohybu potřebujete použít co nejkratší expoziční čas, aby foťák jeho pohyb zmrazil a pes nebyl na fotce rozmazaný- dostatek světla vám to umožní. Pokud se vám i tak nedaří pohyb zachytit, zkuste fotit z větší vzdálenosti.

Hranice času (aby se pes nerozmazal vlivem pohybu), přes kterou byste se neměli dostat je 1/250… ideálně rychlejší čas (záleží jak rychle se pejsek hýbe takže např.: 1/500, 1/1000 atd).

2. Clona

Pokud chcete pejska odpíchnout od pozadí a pozadí rozmazat, použijte nízká clonová čísla. Ale opět dejte pozor, aby na fotce byl pes ostrý. Nízkou clonou vzniká malá hloubka ostrosti, která je super například na focení detailů a podobně, tak aby pes měl ostré oči, popřípadě celou hlavu nejen čumák- pomoci v tomto případě může opět poodstoupení od modela a nebo přiclonit na vyšší clonové číslo.

Aby jste si lépe představili, na co si máte dát pozor, tak přikládám tuhle fotku lamy, kdy je ostřeno na čumák a je to foceno na f1.4 což není ideální, protože oči ostré nejsou… kdybych použila vyšší clonu, mohla být fotka lepší. 🙂

3. Sekvence

Jelikož nikdy nevíte, jak se pejsek pohne, jak poběží a jak se zatváří, doporučuji mít zapnuté sekvenční snímání, protože nikdy nevíte, kdy přijde ta správná chvíle. Poté ze sekvence vyberete tu nejlepší.

 

4. Z očí do očí

Foťte pejska z úrovně jeho očí, takže pokud doma nemáte Německou dogu, tak budete muset nejspíš přidřepnout. 🙂

 

5. Kšíry/obojek/vodítko= rušivý element

Kšíry doporučuji na fotkách nemít vůbec, nevypadá to dobře a to samé vodítko. V případě obojku hodně záleží na typu a barvě- to zhodnotíte dle situace.


 

No jo, tak to základní máme, ale co když pejsek moc nespolupracuje a nedaří se ho přesvědčit ke spolupráci? S tímto mám bohatou zkušenost a nejlepší fotky mi vznikají právě, když psa rozpohybuji a během toho fotím. Je dobré mít i asistenta, který mu může házet míček/klacek/cokoliv a vy se můžete soustředit na focení. Pokud nechcete fotit nutně pohyb, mám tu pár tipů, jak si získat psí pozornost.

Jak získat pejskovu pozornost:

1. Zvuky

Vytvoření nějakého nečekaného zvuku donutí psa zbystřit/zastavit se a hledat odkud zvuk jde, takže je velká pravděpodobnost, že se vám podívá i do hledáčku- v tomhle případě je  důležité to, aby zvuky vydával ten, kdo je za foťákem. Můžete zkusit různé hvízdání, klapání jazykem a spoustu dalších zvuků, která vaše ústa zvládnou. (Fantazii se meze nekladou.)

Využijte moment překvapení a zvuk vydávejte až ve chvíli, kdy máte nastavený foťák, zakomponováno a jste připraveni pouze zmáčknout spoušť. Pravděpodobně udržíte psí pozornost jen na chvilku a když budete zvuk hodně často opakovat, je možné, že na něj pejsek přestane reagovat.

2. Pamlsky

Tahle metoda platí snad na každého psa. Jen pozor, aby pejsek nesnědl vše dřív než stihnete fotku vyfotit. Využijte pamlsek tak, že mu ho ukážete v místě, kam chcete, aby koukal. Pokud tedy chcete, aby koukal bokem mimo foťák opět budete potřebovat asistenta. S asistentem může pejsek dělat různé triky, za které ho poté odměníte pamlskem.

3. Hračky

Pejskovu pozornost určitě upoutáte i jeho oblíbenou hračkou, ať už ji využijete jako moment překvapení, aby se na vás podíval a nebo tak, že mu ji budete házet.

Hračky se dají použít i na fotky tohoto typu:

 

⇒ Jeden kreativní tip

Zkuste do fotky zakomponovat popředí, aby fotka nebyla plochá. Můžete využít vysokou trávu, větve a další.

 

 

TRPĚLIVOST

Na závěr bych chtěla zmínit tohle magické slovíčko TRPĚLIVOST, kterou při focení těchto němých tváří budete rozhodně potřebovat. Buďte prosím trpělivý 🙂 a klidní, to že pejsek hned nepochopí, co po něm chcete je úplně normální a důležité je, aby se cítil komfortně.

Pokud se vám první focení nepovede, nevadí… zkoušejte znovu a znovu. Pokud budete fotit přímo vašeho pejska, nemusíte ho hned nutit do hodinového focení, ale můžete to zkoušet po kouskách.

Navíc každý pes je jiný a pokud vám u jednoho fungovala metoda s pamlskem, kdy pejsek udělá za pamlsek cokoliv, druhý pejsek může reagovat tak, že ho bude chtít ihned sežrat a začne po vás skákat, že prostě nic nevyfotíte.

Víte, co dělá můj pes, když vidí, že beru do ruky foťák? Sedne si mi na klín. Protože ví, že ho u sebe na klíně fakt nevyfotím. Moje metoda na neřízenou střelu jsou tedy aporty, pohyb a hra. 🙂

 

To je pro dnešek vše. Doufám, že vám tyto rady budou přínosem a těším se u dalšího článku.

Pokud se vám článek líbil, nezapomeňte dát like, komentář a nebo ho můžete sdílet… ať si ho může přečíst i někdo další. 🙂

 

Pro větší přísun fototipů a rad, mrkněte také na instagram @preshledacek.cz.

 

Mrkněte na balíček presetů, které vašim fotkám dodají skvělé barvy...

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *